Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

Histiocytoma...

czyli mój chory bulik - pytania, rady, sugestie, pomoc.

Histiocytoma...

Postprzez Ola » Śr sty 21, 09 16:03 pm

Histiocytoma -czyli łagodny guz skóry powstały wskutek rozplemu histiocytów.
Piszę o niej dlatego, że najprawdopodobniej przydarzyła się mojej Bastii. Piszę tak, bo dopiero badanie histopatologiczne da mi pewność
Wygląda to tak :
Obrazek
Histiocytomy (wg. badań katedry anatomii pat. UWM) zdarzają się statystycznie coraz częściej. Bastii urosło to do wielkości ok 1 cm w miesiąc.
Podobno histocytomy mogą się same "cofać", ale ja wolałam nie ryzykować.
Sama końcówka "-oma" mnie przerażała... Jak tylko pomyślałam, że może się uzłośliwić :(
Wczoraj Bastia przeszła zabieg wycięcia tego cholerstwa.
Teraz wygląda to tak:
Obrazek

Natomiast Bastia -obrażalska nie wyłazi z klatki

Obrazek
Udało się to wyciąć na znieczuleniu miejscowym, ale od premedykacji Bastia słaniała się na nogach do wieczora. Nie mogłam na nią patrzeć :(

A histiocytoma?
Obrazek
Siedzi w słoiku i czeka na badanie histopatologiczne :)
Z góry przepraszam jeśli komuś obrzydziłam obiad :lol:
Obrazek

Ola
Pomocny wiedzą: 3

Postprzez emara » Śr sty 21, 09 17:41 pm

A czy Bastia na tą zmianę skórną miała podawane jakieś leki zanim zdecydowałaś z wetem o wycięciu :?: Moja Smila miała coś podobnego na brzuszku, poniżej pępka. W niespełna miesiąc urosło do wielkości 1,5cm :/. Na początku myślałam, ze to przepuklina jej wyskoczyła, bo gdy była szczylkiem to w tym właśnie miejscu miała tą przepuklinę. W między czasie przydarzyło się nam mega uczulenie i wylądowałyśmy u weta. Od razu pokazałam tą zmianę skórną i diagnoza była podobna - histocytoma :/. No ale na uczulenie Smila dostała zastrzyk sterydowy i po tym zastrzyku zmiana obkurczyła się, przyschła zjaśniała i zaczęła się wchłaniać. Okazało się, że to był jakiś ziarniniak zapalny.

Zycze Basti szybkiego powrotu do formy i zdrowka :*
Obrazek
Kocham Cię mój Haszulku [']['][']

Obrazek

emara
Pomocny wiedzą: 4

Postprzez Ola » Śr sty 21, 09 18:00 pm

Dałaś mi do myślenia...
Nie podejrzewałabym ziarniniaka, bo Bastia nie miała ostatnio problemów z alergiami ( barf :579: ) no i do kogo bym z nią nie poszła mówili "histiocytoma, może się wchłonie, zazwyczaj się wycina".
Wynik badania pokaże co to było.
Ale będę sobie w mordę pluła jak się okaże, że jeden zastrzyk dexafortu mógł załatwić sprawę a ja Bastię pod nóż wysłałam :oops:
Dziękuje Emara, może dzięki Tobie i tej wiedzy uratuje w przyszłości jakiegoś psiaka przed zabiegiem. ;)
Obrazek

Ola

Postprzez McDalena » Cz sty 22, 09 8:06 am

Rzeczywiście można czekać , może się wchłonie.... Ja osobiście jestem za wycinaniem wątpliwych zmian. Bo tak naprawdę dopiero badanie histopatologiczne daje pewność czym jest dana zmiana. Choć i tak nie do końca...
Myslę Olu, że bardziej plułabyś sobie w brodę, gdybyś nie wycięła, a zmiana się nie wchłonęła, tylko uzłośliwiła....

Trzymamy kciuki za wynik:)

McDalena
Bulomaniak 1
Bulomaniak 1

Postprzez Ola » Wt lut 10, 09 18:20 pm

Bastii łapsko wygląda tak:

Obrazek

Wynik badania histopatologicznego:
Histiocytoma malignum

Gdyby jeszcze tylko dermatolog dogadała się z kierownikiem katedry anatomii patologicznej byłoby świetnie :?
Obrazek

Ola

Postprzez Iwona & Jacek » Wt lut 10, 09 23:40 pm

Ola napisał(a):Bastii łapsko wygląda tak:

Obrazek

Wynik badania histopatologicznego:
Histiocytoma malignum

Gdyby jeszcze tylko dermatolog dogadała się z kierownikiem katedry anatomii patologicznej byłoby świetnie :?

Witaj Olu,
Bardzo mi przykro , że Bastia ma tego typu problemy. Podobno dotykaja one głównie Berneńczyki ale jak widać inne rasy też. Wygląda na to, że łapka ładnie się zagoiła.

Czy oprócz wyniku badania patomorfologicznego guzka, lekarz coś powiedział? Jakie sa rokowania? czy oprócz wycięcia zmiany sugerują jakieś dodatkowe leczenie?

Pozdrawiam,
Iwona

Iwona & Jacek
Pomocny wiedzą: 1

Postprzez McDalena » Śr lut 11, 09 14:58 pm

Ola, powtórz badanie w innej pracowni.

McDalena
Bulomaniak 1
Bulomaniak 1

Postprzez Ola » Śr lut 11, 09 15:40 pm

U berneńczyków często występuje histiocytoza -rozsiany mięsak histiocytarny. O tym też trochę poczytałam. W zasadzie wyrok śmierci- jak u nas nerki...
A histiocytoma występuje najczęściej u jamników, bokserów, spanieli, szeltie, dogów i właśnie bulterierów.
McDalena- nie mogę powtórzyć badania, nie mam z czego- cały guz "poszedł" na preparaty.
Wyniku badań nie kwestionuje, pomijając fakt, że wyniki są konsultowane ze wszystkimi pracownikami katedry ( no może poza p. Markiem, który zajmuje się...hmm "zwierzętami" ;)) to akurat prof. Rotkiewicz sam prowadził badania dot. histiocytomy.
Irytuje mnie tylko bardzo zróżnicowana interpretacja wyniku. Nie pozostaje mi nic innego jak konsultacje z innymi lekarzami.
Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że "coś" co rosło Bastii na szyi się zmniejszyło. Teraz byle krosta, jakich z resztą wiele na bulach, a my już przerażeni jesteśmy...
Obrazek

Ola

Postprzez Maja G. » Cz lut 12, 09 9:05 am

kurcze, to wyglada dokladnie tak samo jak u Milki...tez zrobila jej sie krostka na tylnej lapie i w ciagu 3 tygodni urosla 3 razy, dlatego zdecydowalam sie to usunac.
Badanie histopatologiczne wykazalo chłoniaka.
Od 5 lat nie bylo powtorki z rozrywki, choc nadal bacznie obserwuje kazda krostke.
"Zwierzęta istnieją dla siebie samych. Nie stworzono ich dla ludzi, tak samo jak czarnych nie stworzono dla białych, a kobiet dla mężczyzn" - Alice Walker

Maja G.

Postprzez emara » Cz lut 12, 09 18:58 pm

Trzymam kciuki za Bastię i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :!:
Obrazek
Kocham Cię mój Haszulku [']['][']

Obrazek

emara

Postprzez Iwona & Jacek » Cz lut 12, 09 19:56 pm

No to super :D :D :D , że to nie najgorsze, chociaż i w takich wypadkach zawsze pozostaje pytanie o trafność diagnozy.
Życzymy wam zdrówka i trzymamy kciuki, oby łapka zarosła futerkiem i żebyście już nigdy nie wracali do tego problemu.
Pozdrowionka dla wygolonej łapy :wink:

Iwona & Jacek

Powrót do Zdrowie