http://www.dogbreedinfo.com/art/BullTer ... ierArt.jpg
informacje zaczerpnięte z : http://www.psy.info.pl/000/011f_bulterier.html
standard :
WYGLĄD OGÓLNY Pies o mocnej budowie, muskularny, proporcjonalny, żywy, o bystrym, inteligentnym i zdeterminowanym wyrazie.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE Bull terrier jest gladiatorem wśród psich ras, pełen ognia i odwagi. Wyjątkową cechą jest głowa w kształcie jaja. Niezależnie od wzrostu psy muszą wyglądać samczo, a suki suczo.
TEMPERAMENT Zrównaważony, dający się podporządkować. Choć niezbyt urodziwy, wyjątkowo przyjazny ludziom.
GŁOWA I CZASZKA Głowa mocna, długa, głęboka do samego czubka nosa (wypełniona, nie lisia), gładka. W widoku z przodu ma kształt jaja, jest całkowicie wypełniona (bez śladów zapadnięć, karbowań, nierówności). Powierzchnia czaszki prawie płaska między uszami. Z profilu delikatny łuk biegnie od szczytu czaszki do czubka nosa, który powinien być czarny i tworzyć Roman Finish (nos schowany pod linią kufy). Nozdrza mocno rozwinięte, żuchwa głęboka i mocna.
UZĘBIENIE Zęby mocne, duże, regularne, o idealnym, regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym. Wargi gładkie, przylegające.
OCZY Wąskie, skośnie osadzone, trójkątne. Czarne lub tak ciemne jak to możliwe, głęboko osadzone (zatopione). Odległość od czubka nosa do oczu znacznie większa od odległości od guza potylicznego do oczu.
USZY Małe, cienkie, osadzone dość wysoko, stojące.
SZYJA Mocno umięśniona, długa, w kształcie łuku, zwężająca się od łopatek do nasady głowy, bez luźnej skóry.
PRZÓD Łopatki mocne, muskularne, ale nie przesadnie. Kości łopatek płaskie, mocno przytwierdzone do klatki piersiowej, skośne i tworzące prawie kąt prosty z przedramieniem. Łokcie proste i mocne, nadgarstki strome. Kończyny przednie zbudowane z mocnej, okrągłej kości, równoległe do siebie. Pies stoi na nich mocno. U dorosłych psów długość przednich kończyn powinna być taka sama jak głębokość klatki piersiowej.
TUŁÓW Ciało zaokrąglone, żebra mocno wysklepione, tułów głęboki, klatka piersiowa bliżej ziemi niż brzuch. Grzbiet mocny, krótki. Linia grzbietu równa, prosta, lekko wypukła nad szerokimi, umięśnionymi lędźwiami. Dolna linia od klatki piersiowej do brzucha tworzy łagodny łuk. Klatka piersiowa szeroka.
TYŁ W widoku z tyłu kończyny tylne równoległe do siebie. Uda muskularne, podudzia mocno rozwinięte. Staw kolanowy ukośny, a staw skokowy mocno ukątowany. Kość od stawu skokowego dostopy krótka i mocna.
STOPY Okrągłe, zwarte, z mocno zaokrąglonymi palcami (kocia stopa).
OGON Niezbyt długi, nisko osadzony i noszony horyzontalnie. Gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.
SZATA Krótka, przylegająca, równa i twarda w dotyku, z delikatnym połyskiem. Skóra przylegająca, w zimie może występować podszerstek.
KOLORY : Dla białych - czysto biały. Pigmentacja skóry i znaczenia na głowie nie są wadą.
Dla kolorowych - dominuje kolor (musi być go więcej niż białego).
Preferuje się kolor pręgowany.
Czarne pręgowane, czerwone, płowe i tricolor dopuszczalne.
WZROST Nie ma ani ograniczń wzrostu ani ograniczeń wagi. Bull terrier powinien robić wrażenie maksymalnej masy w stosunku do wzrostu w powiązaniu z jakością i płcią.
RUCH W ruchu bull terrier jest zwarty, związany, miękko kryje ziemię swobodnymi krokami. Gdy kłusuje (biegnie truchtem) kończyny przednie i tylne są do siebie równoległe, gdy przyspiesza kończyny zbliżają się do osi środkowej. Kończyny przednie wyrzucane daleko do przodu, tylne poruszają się miękko w biodrach, zginając się w kolanach i stawach skokowych z mocnym wypchnięciem.
Uwaga: Psy muszą mieć dwa równej wielkości jądra w mosznie.
Wzorzec BULTERIERA MINIATUROWEGO
jest taki sam jak wzorzec bulteriera (standard)
z wyjątkiem ograniczeń wzrostu
Wzrost: Nie większy niż 35,5 cm. Pies powinien robić wrażenie masywnego w stosunku do wielkości, nie ma ograniczeń wagi, pies musi być zawsze proporcjonalny.
WADY
Każde odstępstwo od wzorca jest uważane za wadę.
OCZY Oko błękitne lub częściowo błękitne niepożądane.
KOLOR Cętki na białej sierści niepożądane. Błękitne i wątrobiane
wzorzec ilustrowany :
http://www.bulik.eu.org/abs1_98wzorzec.htm
Wady/zalety bullterriera ( Angielskie)
http://www.yourpurebredpuppy.com/review ... riers.html text="http://www.yourpurebredpuppy.com/review ... riers.htmlhttp://www.yourpurebredpuppy.com/reviews/bullterriers.html>
Artykuły ,książki :
http://www.bulik.eu.org/rozne.htm
niezbędnik czyli standard.
-
usiak_dw
<QUOTE author="usiak_dw"><s>
ooo tak bo np moja suka jest o wiele większa i masywniejsza od swojego kolegi, więc jak ma wyglądać suka?...
niech ktoś określi słowami, bo na pierwszy rzut oka (moim zdaniem) to widać
</QUOTE>usiak_dw pisze:</s>zawsze mi sie to podoba jak w kazdym opisie wykorzystujecie stwierdzenie - <B><s></s>wyglad suczy </B>-to malo oryginalne !!! nie tyle okreslenie co kopiowanie tego zdania!
ooo tak bo np moja suka jest o wiele większa i masywniejsza od swojego kolegi, więc jak ma wyglądać suka?...
niech ktoś określi słowami, bo na pierwszy rzut oka (moim zdaniem) to widać
-
aniuchna
Dymorfizm płciowy,o którym tu piszemy jest cechą charakterystyczną dla zwierząt.Oczywiście różnice są o rożnym natężeniu,jednakże dla ssaków charakterystyczne są różnice w rozmiarach.Przyjmuje się,że samce są wieksze,masywniejsze- czasami posiadają dodatkowe cechy.
Natura nie przewidziała daleko posuniętego równouprawnienia u ludzi i tak to sobie zaprojektowała,ze gatunek męski- walczy,zdobywa.- stąd tez logicznie takie a nie inne zjawisko dymorfizmu.
Mysle,ze przyjmuje sie,ze tak to wygląda,a ze bywa inaczej..cóż..natura.
Dlatego nie widze niczego niewlasciwego w uzywaniu okreslen,ktore uwazane sa za szeroko przyjete dla ogólu.To ze sa odejscia od tej normy nie stanowi przeszkody dla formułowania w ten sposób wzorca.

Natura nie przewidziała daleko posuniętego równouprawnienia u ludzi i tak to sobie zaprojektowała,ze gatunek męski- walczy,zdobywa.- stąd tez logicznie takie a nie inne zjawisko dymorfizmu.
Mysle,ze przyjmuje sie,ze tak to wygląda,a ze bywa inaczej..cóż..natura.
