Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

pierwsze karmienie szczeniaka

pierwsze karmienie szczeniaka

Postprzez kola » Śr sty 30, 08 17:18 pm

Witam serdecznie.
mam male pytanko do specjalistow.
Czym zaczac karmic szczeniaka bullka (1 miesiac) ktory do tej pory byl karmiony mlekiem matki.

I jeszcze 1 ....jak go przestawic na BARFA?i czy mozna zaczac go karmic BARFEM odrazu?

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam :)

kola

Postprzez bauz » Śr sty 30, 08 17:57 pm

Nie jestem specjalistą. ale miesięczne (4tygodniowe szczenię) powinno być jeszcze przy suce. Do ew. dokarmiania możesz zakupić specjalne preparaty, najlepiej w dobrej praktyce weterynaryjnej. Powodzenia!
Dopowiem Ci jak ja to robiłem. Jedną suczkę kupiłem w wieku 7 tygodni (to trochę wcześnie), drugą w wieku 9 tygodni (optimum). Nie bardzo chciały mleka, dawałem serki topione i mieloną cielęcinę, raz w tygodniu 1,5 jajka na twardo. Oczywiście z dodatkiem preparatów mineralnych i witaminowych. Ja podawałem Vibovit, dziś podaję Centrum junior 1x 1 drażetkę (suczki mają ponad rok). Od 3 m-ca (ukończonego) podawałem siekaną wołowinę. Od czwartego wołowinę w kawałkach i suchą, dobrą gatunkowo karmę trzymam w misce i suczki dojadają kiedy chcą. Nie wiem czy to dobrze, na pewno nie źle, sunie pięknie rosną, nie chorują, są piękne i proporcjonalne.
A, i jeszcze jedno. W okresie intensywnego wzrostu, pies potrzebuje duż o wapnia (później też, ale mniej). Ja od 3 m-ca podawałem i podaję (oprócz "ludzkich" witaminek także Cafortan, Zgodnie z zaleceniami producenta. Przed snem po 3 kapsułki tranu "na twarz". Ale w tej sytuacji, żywienie tylko po konsultacji z weterynarzem i to doświadczonym. 4 tygodniowe szczeniątko to ogromne ryzyko...
Ostatnio edytowano Śr sty 30, 08 18:26 pm przez bauz, łącznie edytowano 1 raz

bauz
Pomocny wiedzą: 5

Postprzez Edyta Nowacka » Śr sty 30, 08 18:18 pm

kto ci przepraszam sprzedał miesięcznego szczeniaka? :roll:
nie wiem czym karmic takie szczenie- powinno ssac jeszcze mleko

u nas karma tez stoi, jako chrupki chipsy dla psów 8)
Obrazek

Obrazek

Edyta Nowacka

Postprzez MiMi » Śr sty 30, 08 18:34 pm

po pierwsze- jak to sie stalo, ze trafil w twoje rece tak malutki szczeniak? :shock: powinien jeszcze 3 tyg byc przy matce!

powinienes zapytac osoby, od ktorej go masz, czym byl karmiony (dokarmiany?)

dla tak malego szczenięcia polecam starter royala rozmaczany w gorącej- ale nie wrzącej wodzie. mozesz dokupic takze mleko w proszku dla szczeniąt i dodawac do rozmoczonego startera- ja mam wyprobowane mleko firmy BOGENA i szczeniaki pieknie sie na nim rozwijaja. takiemu malenstwu trzeba pomagac często z jedzeniem- sam moze nie radzic sobie dobrze z jedzeniem z miski, zwlaszcza jesli ma tylozgryz, lepiej podawać ręką.

jesli chodzi o rozrabianie mleka z bogeny - na poczatku lepiej dawac bardziej rozrzedzone niz pisze w ulotce - zapobiegnie to zatwardzeniu.
o ile dobrze sobie przypominam, to mleko bogena daje się 6 lyzeczek ( lyzeczka dolaczona do opakowania) na kazde 80ml/ trzeba uwazac, aby stosunek byl odpowiedni, to bardzo wazne.

mozna podawac mielone miesonp wolowe, albo wieprzowe- zeby tylko nei bylo bardzo tluste i aby nie mialo dodatkow smakowych i soli.
ja mialam dostep do miesa mielonego z koscią, na bardzo drobne kawaleczki. jesli nie masz mozliwosci, podawaj same mielone mieso. mozna takze dac z kurczaka piers albo mieso z udka, pokrojone na bardzo malutkie kawaleczki. i nie za duzo na początek bo zlapie biegunke.

do tego bialy serek z zoltkiem surowym, jogurt naturalny, biszkopty rozmoczone w serku waniliowym homogenizowanym, gotowaną marchew, jabluszko potarte, banan.
ale oczywiscie wszystko po trosze i z rozsadkiem i nie wszystko naraz, a powoli i ostroznie wprowadzac do diety.

MiMi

Postprzez Kasia » Śr sty 30, 08 18:52 pm

Mam trochę doświadczeń z karmieniem nawet 3-tyg. szczeniąt, bo moja suka olewała młode bardzo szybko. I zdecydowanie polecam mielone mięso, raczej wołowe, bo wieprz często psy uczula. I tak, jak radzi MiMi - biały serek, żółtko, np. z kaszką na mleku, małe ilości gotowanych warzyw. Potem na barfa samo przechodzi.
I raczej odradzam serki topione, czy żółte bo za słone i za tłuste. A co do serka waniliowego mam wątpliwości z powodu cukru.
Tekla i ja

Kasia
Pomocny wiedzą: 4
Pomocny wiedzą: 4

Postprzez MiMi » Śr sty 30, 08 19:16 pm

wydaje mi sie ze masz racje kasiu co do serkow, zolty daje starszym czasem jako nagrody, ale maluszkom nie dawalam, topionego natomiast w ogole nie dawalam nigdy. a co do waniliowego.. wiem ze cukier, ale nie moglam sie powstrzymac i moje dostawaly czasem taki deser z biszkoptami :) ale byla radocha i milo na to patrzec :) wiadomo, ze nie codziennie i chyba byly wtedy starsze niz 4 tyg. - ok 6 tyg.

MiMi

Postprzez Edyta Nowacka » Śr sty 30, 08 20:25 pm

nasze suki się dadza pociąc za serek waniliowy Campina
tez wiemy że to niezdrowe 8)
Obrazek

Obrazek

Edyta Nowacka

Postprzez kola » Cz sty 31, 08 14:33 pm

sorry pomyłka szczeniak teraz ma 5 tyg a przyjdzie do nas za jakieś 10 wiec przy odbiorze bedzie miał 7 tyg.

kola

Postprzez MiMi » Cz sty 31, 08 14:45 pm

to nieco zmienia postac rzeczy :D
hodowca napewno udzieli Ci wszystkich niezbednych informacji.

MiMi

Postprzez kola » Pt lut 01, 08 14:11 pm

też sie zdziwiłam że będziemy mieć miesięczne szczenie :shock: , mój chłop napisał ten post , później zapytałam dlaczego napisał że pies będzie miał miesiąc a on na to : 7 tygodni to też prawie miesiąc :lol: ... pieso przyjdzie 8 lutego więc jakbyśmy mieli jakieś problemy to mam nadzieje że pomożecie:) na razie sie intensywnie dokształcamy

kola

Powrót do Ogólne zagadnienia dotyczące żywienia