Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

zrozumiec sedziego- czyli przegrani i zwyciezcy.

czyli.. zrozumieć sędziego, kosmetyki upiększające, opinie na temat sędziów, pytania o ringówki etc.

zrozumiec sedziego- czyli przegrani i zwyciezcy.

Postprzez niezwyciężona » So lut 17, 07 18:02 pm

Material mysle ze jest wart przeczytania zeby choc troszeczke zrozumiec ze " nie taki sedzia straszny jak go maluja" . :D :D
Mysle ze wszyscy bedziemy zgodni co do tego ze sedzia kynologiczny powinnien byc kompetentny, bezstronny, rzeczowy, nie poddawac sie emovjom i miec przyjazny stosunek do wystawców. Zdaloby sie ze to tak niewiele a jednak bardzo trudno znalezc arbitra, ktory nie bylby nigdy obwiniany o odstepstwa od tych zasad.sedzia na ringu ma nieala wladze i spsoob korzystania z niej jest oceniany przez wystawcow c najmniej rowno surowo jak ostateczne werdykty.mozna by powiedziec co to za skomplikowane zadanie- wykuc na blache obowiazujacy wzorzec rasy i wybrac zposrod psow tego najlepszego.A jednak jest to sztuka. Wzorzec sobie i praktyka sobie. od lat na zadnej wystawie niemoze wygrac york z ogonem noszonym wzorcowo " za soba" bo praktyka wystaw wymaga noszenia nad grzbietem. czy zatem trzymac sie litery czy ducha wzorca?
Metod sedziwania nie ma duzo i kazdy sedzia wybiera ta ktora mu przypadla do gustu.
1. metoda porownawcza- sedzia wybiera sobie dowolnego psa ze stawki i porwnuje z nim inne. Na ringu psy stoja w kolejnosci numerow startowych. sedzia obserwuje ostatniego psa w szeregu i porownuje z nim zwierze stojace bezposrednio przed nim.pies ktory bardziej przypadnie do gustu zostaje przesuniety o miejsce do pzrodu i tak do poczatku stawki.Metda ma ta zalete dla sedziego +ze pozwala ocenic psa szybciej lecz zarazem jest uzalezniona od sredniej jakosci psow wyst, na ringu. sedziowie nieuzywajacy tej metody mowia ze jest ona niedokladna i lawo o pomylke.
2. metoda indywidualna- staranna ocena kazdego psa z osobna, opis, a nast, wybranie sposrod nich tego ktory jest najbardzie zblizony do idealu lub ma mniejsze wady.W ten sposob znacznie trudniej jest ocenic poziom stawki i sedziowanie trwa dluzej.ale jest dokladniejsze od metody pierwszej. ta metode preferuja sedziowie pewnie swej wiedzy i majacy duze doswiadczenie.

Zawyzanie ocen szcegolnie zesto zdarza sie sedziom przy metodzie porownawczej, gdyz nie maja punktu odniesienia.Ocena zbyt wysoka nigdy nie spotka sie z zastrzezeniami wystawcy ale za niska zawsze
podejrzenia sedziow o nierzetelnosc sa tak samo stare jak wystawy. gdyz jest to zawsze ocena subiektywna.
sedzia jednak nie ma latwego zadania: na wydanie oceny ma niewiele czasu, a jego mylne werdykty sa dlugo i zlosliwe komentowane i upubliczniane przez wystawcow protestujacych w ten spsoob przeciwko niesprawiediwej ocenie.
przyklacowy opis sedziwgo" prawidlowa budowa, typowa glowa, dobra szata, dobre przygotowanie ringowe-ocena doskonala, 1 lokata , CWC" jak widac sedziwmu nic szcegolnie sie w psie niespodobalo ale mimo to przyznal zwyciestwo.Bywaja jednak opisy mniej zrozumiale np" dosknaly grzbiet, wysmienity ruch, wzorcowa akcja konczyn, prawidlowa glowa, dooskonala kondycja wystawowa- ocena bdb , lokata 3" nie widomo czy bardziej wtedy zlosci taki opis czy taki sedzia....

dochodzimy powoli do sprawy najbardziej denerwujacej wystawco czyli teorii" RAZ DOSKONALY-ZAWSZE DOSKONALY" kazdy sedzia dokonuje oceny psa na nowo, w konkretnym dniu i na tle konkretnych komkurentow.pies ktory jednego dnia zachwycil sedziego wygadem i zachowaniem , juz nazajutrz moze nie uzyskac oceny doskonalej. moze sedzia dpopatrzec sie skazy ktrej ne widzial wczoraj, moze pies ma gorszy fzien i kiepsko sie wystawil.lub pies zaluguje na ocene posrednia n\miedzy doskonala i bardzo dbra i na tle konkurentow wypadl gorzej lub lepiej.trzeba pamietac ze kazda ocena jest subiektywna, kazdy sedzia ma swoje preferencje i inny obraz idealnego przedstawiciela danej rasy.sedzia ma na ocene kilka minut, totez zasadnicze znaczenie ma ogolne wrazenie jakie wywiera na nim pies,
zdarza sie i to wcale nierzadkko ze pies swieci triumfy, otrzymuje oceny doskonale, wyroznienia, puchary a dwa tygodnie pzniej otzrymuje jedynie ocene dobra. wielu z nas zachodzi w glowe jak to mozlwe zeby prze ten krotki okres czasu pies az tak sie pogorszyl i zaczyna podejrzewaz sedziwgo o niekompetencje lub zla wole sedziego= oczywiscie tylko tego ktory dal nizsza note.oczywiscie pies niemusial sie pogorszyc, ale musimy pamietac ze sedzia ocenia psy wedle ich stanu i zachowania w dniu wystawy. Nawet najpiekniejsze psy miewaja dni w ktorych prezentuja sie w sposob daleki od idealow, Pies jest zywa istota a nie maszyna, ktora za nacisnieciem guzika wprawia sie w ruch i to zawsze taki sam. pies jest zwierzeciem bardzo labilnym psychicznie i wyjatkowopodatnym na wplywa otoczenia.

jest to glownie maerial dla poczatkujacych i mam nadzieje ze doswiadczeni wystawcy wnoisa tez cos od siebie. jesli jakis temat zostal pominiety lub mozna go rozwinac. :D

literatura: tajemnice wystaw psow

niezwyciężona

Postprzez Ruda Wiedźma » So lut 17, 07 20:56 pm

no tak ale jest jeszcze metoda trzecia :

Układy i układziki - metoda polegająca na zniechęceniu przeciwnika, który wygrywa z nami bo dobrze zna sędziego itp.
No i jeszcze apropo porównywania
Warto by ustalic co w jakiej kolejnośći:
np. b. często zdarza sie iz sedzia nie patrzy na to co w pysku a o werdykcie decyduje głowa!
Co lepsze pies z piękną głowa i złym zgryzem czy pies o dobrej głowie (nie wybitnej głowie) a prawidłowym zgryzem??
Szczplak czy mięsniak??

duży czy mały ??
etc

Ruda Wiedźma

Postprzez niezwyciężona » So lut 17, 07 21:03 pm

no to fakt 3 metoda jest niezbedna :D :D
co do tego co napisalas to chyba to sa wlasnie preferencje. moim zdaniem wzorzec bula jest na tyle niejasny ze mozna eksperymetowac. i niektorzy np tzrymaja sie sciesle tego ze pies nie moze miec wad zgryzu inni wola glowe. nie wiem ktory sedzia w tym przypadku jest lepszy. :shock:

niezwyciężona

Postprzez Jaga » N lut 18, 07 9:58 am

Ruda Wiedźma napisał(a):no tak ale jest jeszcze metoda trzecia :

Układy i układziki - metoda polegająca na zniechęceniu przeciwnika, który wygrywa z nami bo dobrze zna sędziego itp.
No i jeszcze apropo porównywania
Warto by ustalic co w jakiej kolejnośći:
np. b. często zdarza sie iz sedzia nie patrzy na to co w pysku a o werdykcie decyduje głowa!
Co lepsze pies z piękną głowa i złym zgryzem czy pies o dobrej głowie (nie wybitnej głowie) a prawidłowym zgryzem??
Szczplak czy mięsniak??

duży czy mały ??
etc

Temat - " RZEKA " - :lol:
http://www.tridacna.republika.pl
Obrazek
Prawd jest tyle ile doop - każdy ma swoją!
Jaga
Pomocny wiedzą: 5

Postprzez Jaga » N lut 18, 07 10:05 am

niezwyciężona napisał(a):no to fakt 3 metoda jest niezbedna :D :D
co do tego co napisalas to chyba to sa wlasnie preferencje. moim zdaniem wzorzec bula jest na tyle niejasny ze mozna eksperymetowac. i niektorzy np tzrymaja sie sciesle tego ze pies nie moze miec wad zgryzu inni wola glowe. nie wiem ktory sedzia w tym przypadku jest lepszy. :shock:

Wzorzec bula jest jasny. :idea:

Eksperymentowanie i gust to już zupełnie inna bajka. :roll: :mrgreen:
Obrazek
Jaga

Postprzez Roksana » Pt paź 08, 10 20:30 pm

niezwyciężona napisał(a):i niektorzy np tzrymaja sie sciesle tego ze pies nie moze miec wad zgryzu inni wola glowe. nie wiem ktory sedzia w tym przypadku jest lepszy. :shock:

Ale sprawa z wadą zgryzu jest chyba prosta... Czy taki pies nie powinien być zdyskwalifikowany??? Każda rasa posiada wady które dyskwalifikują... Co innego głowa, może podobać się sędziemu bardziej czy mniej, czy też pokrój psa.
Myślę, że jeśli każdy z wystawiających czasami by się potrafił odezwać na ringu to takie psy z wadami nie miały by prawa być wystawiane i dopuszczane do dalszej hodowli co powodować będzie dalsze wady w rasie. Wiem, ze to czasami jest trudne bo boimy się, ze nasz piesek nie będzie rzetelnie juz oceniony ale powinniśmy zacisnąć zęby i to jakoś przetrwać.
Przecież wystawa ma wyłonić psa jak najpiękniejszego i najbardziej zbliżonego do ideału. A sędzia nie jest bogiem na ringu i nie powinien robic tego co mu się podoba, bo przecież gdyby nie my wystawiający to oni by nie byli potrzebni.
I wiem, ze to tylko moje marzenia, bo pewnie tak nigdy nie będzie... niestety... ale to są również moje odczucia...

Roksana
Bulomaniak
Bulomaniak

Postprzez SisiKLIKA » Pt paź 08, 10 20:41 pm

Zgryz nie jest wadą dyskwalifikującą psa z wystaw :idea:
Wiele psów ma zgryz inny niż nożycowy i obojętnie czy to jest w Polsce, Anglii, Hiszpani czy Francji. I ważne jest też czy pies/suka przekazują tą wadę potomstwu.
Obrazek
http://www.zjurajskiejwarowni.pl/Odwiedź stronę Sisi

SisiKLIKA
Bulomaniak 2
Bulomaniak 2

Postprzez Jaga » Pt paź 08, 10 21:05 pm

SisiKLIKA napisał(a): I ważne jest też czy pies/suka przekazują tą wadę potomstwu.

Pies/suka z dobrym zgryzem może dać potomstwo z wadliwym zgryzem :idea:
Obrazek
Jaga

Postprzez SisiKLIKA » Pt paź 08, 10 22:11 pm

Oczywiście ;)
Obrazek

SisiKLIKA
Bulomaniak 2
Bulomaniak 2

Postprzez Roksana » Pt paź 08, 10 22:20 pm

SisiKLIKA napisał(a):Zgryz nie jest wadą dyskwalifikującą psa z wystaw :idea:
Wiele psów ma zgryz inny niż nożycowy i obojętnie czy to jest w Polsce, Anglii, Hiszpani czy Francji. I ważne jest też czy pies/suka przekazują tą wadę potomstwu.

Hmm... wybaczcie tak jak pisałam na początku jestem zielona w te sprawy... U rottków wada zgryzu jest wadą dyskwalifikującą... Myślałąm, że bulki też tak mają. Ale chociaż mnie oświeciliście. A to jak taki pies czy suczka są brane dalej do hodowli z wadą zgryzu?? Jeśli ich potomstwo będzie miało wady zgryzu również to takie psy nie mają prawa dawac dalej potomstwa jeśli już raz przekazały tą wadę??

Jaga napisał(a):Pies/suka z dobrym zgryzem może dać potomstwo z wadliwym zgryzem :idea:

To akurat wiem :D nawet najlepiej dobrana para która powinna dac piękne szczenieta, tego nie robi... Natura niestety lubi płatać figle :?

Roksana
Bulomaniak
Bulomaniak

Postprzez SisiKLIKA » Pt paź 08, 10 22:51 pm

Nie ma takich zakazów, które by mówiły o odsunięciu od Hodowli dziadków jeśli taka wada pojawi się u wnucząt. Są np. Topowi reproduktorzy z Anglii i kryją wiele suk mimo iż w zębach jest nie do końca porządek.
Obrazek

SisiKLIKA
Bulomaniak 2
Bulomaniak 2

Postprzez Roksana » So paź 09, 10 11:07 am

Przyznam, że dla mnie to jest trochę dziwne :shock: Hodujemy psy, aby były jak najbliższe ideału, więc jeśli takie psy były by eliminowane z hodowli to prawdopodobieństwo, że pies i suka z dobrym uzębieniem dadzą szczęnięta ze złym będzie stawało by się coraz mniejsze... Wiem, ze czasami jest trudne dla hodowcy, kiedy urodzi mu się piękne szczenie i takiego do tej pory nie miał a ma wadę zgryzu... Nie raz się tak zdarzało nawet u mojego taty w hodowli, ale taki szczeniaczek szedł wtedy za symboliczne pare złotych na tapczan.
Ale co rasa to inne rowiązania itp
Dlatego bardzo dziękuje za rozjaśnienie tej sprawy :flower:

Roksana
Bulomaniak
Bulomaniak

Postprzez yoki » So paź 09, 10 11:41 am

Roksana nie zapominaj o tym że we wzorcu bulteriera wada zgryzu nie jest dyskwalifikująca z wystaw. Z przodkiem buldogiem ciężko będzie wygrać. Jak dla mnie pies który do 2 roku życia miał nożyce a potem siłą rzeczy przy dobrym łuku, ścieraniu zębów ma cęgi lub przodo/co zresztą widać że jest to spowodowane upływem czasu/ ma zgryz poprawny, większość sędziów też do tego tak pochodzi. Gorzej jak dla mnie jest z kłami wrastającymi w podniebienie, gdy nie zrobi się na nie miejsce to psa to boli, babrze się.
yoki
Pomocny wiedzą: 3
Pomocny wiedzą: 3

Postprzez Roksana » So paź 09, 10 17:59 pm

yoki napisał(a):Roksana nie zapominaj o tym że we wzorcu bulteriera wada zgryzu nie jest dyskwalifikująca z wystaw.

Teraz już będę pamiętała :D a jeszcze jedno pytanie... czy często zdarzają się psiaki z nieprawidłowym zgryzem czy nieodpowiednią ilością zębów???

Roksana
Bulomaniak
Bulomaniak

Re:

Postprzez Jaga » N lip 10, 16 15:52 pm

Ruda Wiedźma napisał(a):no tak ale jest jeszcze metoda trzecia :

Odgrzewam trochę stary już temat, ale jakże w dalszym ciągu aktualny :idea:
Należę do ZKwP od bardzo dawna i wystawiałam swoje psy na wielu wystawach. Odnośnie sędziowania można wiele różnych rzeczy napisać, ale to co spotkało mojego psa niedawno na jednej z wystaw przebiło chyba już wszystko :shock:
Czy spotkał się ktoś kiedykolwiek z czymś takim, że sędzia do porównania końcowego każe jednemu z wystawiających przełożyć psa z prawej strony :?: Wszyscy uczymy psa wystawiania z lewej strony i tak chyba mówią przepisy ZKwP.
Pomimo opisu mojego psa "na zwycięstwo świata" - konkurencja wygrała (bo musiała) i prowadziła psa z lewej strony 8)
Na uwagi zza ringu o przełożenie psa na lewą stronę sędzia opieprzył widownię i powiedział "bo ja tak chcę" :!:
Uczcie więc psy na wszelki wypadek wystawiania z obu stron tak jak to jest obowiązkowe w agility bo bywa różnie :devil:
Powiem tylko tyle, że sędzia to... :723:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.tesoromio.pl/index.php/cieka ... tac-biegac

"Na wystawie pies biega kłusem z lewej strony właściciela przy nodze."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oto 13 głównych zasad zachowania się na ringu:

1/ Każdy wystawca otrzymuje numer katalogowy, który powinien umieścić na widocznym miejscu. Czasem otrzymuje dwa egzemplarze. Jeden numer zawiesza sobie przewodnik po lewej stronie klatki piersiowej, ewentualny, drugi egzemplarz umieszcza na wodziku wystawowym psa.
2/ Na ring wchodzi się wtedy, gdy sędzia lub jego asystent wywoła psa. Do tego czasu najlepiej psa trzymać z dala od ringu.
3/ Psa nie prowadzi się na ringu w normalnej smyczy. Najlepsze są specjalne ringówki, które nie zasłaniają sylwetki psa, są bowiem wąskie i trzymane na szyi przy uszach. Chodzenia na ringówce też należy psa uczyć na kilka tygodni a nawet miesięcy przed wystawą.
4/ Wchodząc na ring należy zachować spokój i nie okazywać zdenerwowania. Pies wyczuwa wewnętrzne napięcie przewodnika i może się mu ono udzielić. Na ringu pies musi być spokojny i swobodny.
5/ Sędzia na ringu przede wszystkim sprawdza zgryz i zęby. Do tego trzeba psa przygotować. Niedobrze jednak, jeżeli pies każdemu pozwoli dotykać pyska i grzbietu. Uczymy więc psa, aby na polecenie „stój, badanie" pozwolił otworzyć pysk i dał się pogłaskać po grzbiecie. Pomóc nam może osoba, z którą pies nie jest zaprzyjaźniony. Może to być właściciel innego psa. Pies, który nie pozwoli obejrzeć sobie zębów lub ugryzie sędziego jest dyskwalifikowany.
6/ Na ringu nie strofujemy psa ani go nie karcimy, ale chwalimy i serdecznie do niego przemawiamy. Jeśli pies reaguje na zabawkę, która rozluźni napięcie, możemy ją mieć przy sobie na ringu i bawić się nią. Może to być smakołyk, piłeczka, byleby pies do niej nie skakał, ale ustawiał się we właściwej jego wzorcowi pozie. Może też psa wabić osoba spoza ringu, byleby to robiła właściwie i sensownie.
7/ Psa prowadzi się na ringu po swojej lewej stronie tak, aby był on między przewodnikiem a sędzią. Nigdy nie należy zasłaniać sobą psa przed okiem sędziego.
8/ Ring nie jest miejscem, na którym można wychwalać zalety swego psa i jego poprzednie osiągnięcia wystawowe. Odpowiadamy tylko na pytanie, zadawane przez sędziego lub jego asystenta.
9/ Decyzja sędziego jest ostateczna i nie krytykujemy jej na ringu. Można tylko po zakończeniu sędziowania poprosić o wyjaśnienie, jeśli werdykt nie jest dla nas zrozumiały.
10/ W stosunku do innych wystawców należy być koleżeńskim.
11/ Nie opuszczamy ringu przed zakończeniem ocen lub przed wyraźnym poleceniem sędziego.
12/ Przez cały czas pobytu na ringu zachowujemy sportową i kulturalną postawę.
13/ Sędzia ocenia według wzorca danej rasy wygląd ogólny, zachowanie się psa, jego kondycję, sposób poruszania się.
Obrazek
Jaga

Powrót do Wokół ringu..