Cmentarz dla zwierząt - wydzielone miejsce pochówku zwierząt domowych. Najwięcej cmentarzy zwierząt znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Opinią bardzo luksusowego cieszy się cmentarz zwierząt w Hartsdale nieopodal Nowego Jorku. Spoczywają na nim m.in. dwa psy, których pochówek opłaciły instytucje: amerykańska armia ufundowała pochówek i nagrobek jednemu z psów służących w US Army, innemu natomiast wieczny spoczynek opłaciła Liga Antywiwisekcyjna, jako ofierze wiwisekcji.
Cmentarz Hartsdale nieopodal Nowego Jorku
W nowożytnej Europie pierwszym oficjalnie otwartym cmentarzem zwierząt był londyński cmentarz na terenie Hyde Parku, otwarty w 1881 roku.
Bardzo znany obiekt tego typu to założony w 1899 roku Cimetière des chiens w Asnières we Francji, gdzie pochowano m.in. znanego bernardyna Barrego. Cmentarz ten istnieje do dziś i służy za miejsce spoczynku ponad 50 tys. zwierząt, głównie psów.
Cimetière des chiens w Asnières we Francji
Jeszcze przed I wojną światową otwarto podobny obiekt w Berlinie, przy ul. Mūllera. Został on następnie przeniesiony do dzielnicy Stahnsdorf.
Cmentarz dla zwierząt na zamku w Edynburgu
Liczne są też prywatne, niewielkie cmentarze zwierzęce na terenach prywatnych posiadłości. W parku willi Wahnfried w Bayreuth wokół grobu Richarda Wagnera znajdują się mniejsze groby psów kompozytora.
Obecnie takie legalne obiekty znajdują na obrzeżach, w strefach podmiejskich Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i w Rzędzianach k. Białegostoku, Rybniku.
Kolejne mają być otwarte w Poznaniu, Szczecinie i Katowicach. Władze Pruszcza Gdańskiego rozpatrują prywatny wniosek o zgodę na założenie cmentarza. Wrocław zadeklarował, że psi cmentarz powstanie na obrzeżach miasta za 2 lata.
We wsi koło Oławy znalazła się osoba, która chciała zainwestować pieniądze w cmentarz. Plany ukrócili sąsiedzi, którzy nie wyrazili zgody na taką inwestycję. Uważają oni pomysł za zachodnią fanaberię.
Pierwszy psi cmentarz w Polsce powstał w 1991 roku w Koniku Nowym koło Halinowa pod Warszawą. Nosi nazwę "Psi los". Wszystkie pochowane zwierzęta - nie tylko psy, ale także koty, papużki, chomiki, a nawet koń - maja tabliczki z imionami. Pogrzeb kosztuje ok. 200 (kwatera 150 zł plus koszty transportu). Opłata pielęgnacyjna za grób to ok. 30 zł rocznie.
Cmentarz znajduje się na polanie, pod lasem. Z ziemi wyrastają malutkie grobowce z kamienia i marmuru. Gdzieniegdzie palą się znicze. W dzbankach stoją sztuczne kwiaty. Każdy grób posiada tabliczkę z numerem, imieniem zwierzaka i wiekiem. Na niektórych nagrobkach są zdjęcia albo wyryte w kamieniu rysunki czworonożnych pupilów.
Na cmentarzu pod Warszawą spoczywa już prawie 2.000 zwierząt.
"Psi los" prowadzi Witold Wojda, z wykształcenia elektronik. - Nie tylko ludziom należy się szacunek. Zwierzętom również - twierdzi.
Właściciele pochowanych w Koniku zwirząt ustanowili nowe święto - Dzień Pamięci o Zwierzętach. W pierwszą niedzielę października przyjeżdżają na groby swoich najwierniejszych przyjaciół.
Cmentarz zwierząt stał się tematem powieści amerykańskiego autora horrorów Stephena Kinga: "Cmentarz dla zwierząt" (Pet Sematary), na podstawie której powstał również film.
Cmentarze dla zwierząt w Polsce
1. k/ Białegostoku
Cmentarz małych zwierząt (oficjalna nazwa - grzebowisko małych zwierząt - ssaków i ptaków) powstał na terenie będącym własnością pomysłodawcy, w efekcie dwuletnich jego starań oraz pomocy i wsparcia wielu przyjaciół zwierząt. Uruchomienie cmentarza jest odpowiedzią na zapotrzebowanie tych wszystkich właścicieli domowych pupili, którzy dotychczas byli pozbawieni możliwości godnego pochowania swojego przyjaciela na Podlasiu.
Na cmentarz składa się duża trawiasta powierzchnia, ogrodzona siatką a położona przy drodze krajowej S8 Białystok-Warszawa, pomiędzy wsiami Rzędziany i Radule.
Założeniem cmentarza jest utrzymanie jego trawiastego charakteru - miejsca pochówku będą upamiętniane tylko leżącymi płytami - na poziomie trawy.
2. k/Wrocławia
Tęczowy Most - Pierwszy na Dolnym Śląsku cmentarz dla zwierząt. Zapewniamy możliwość pochowania każdego zwierzęcia domowego w mogile indywidualnej lub zbiorowej. Oferujemy pełen asortyment akcesoriów pogrzebowych dla zwierząt (trumny, urny, tabliczki, pomniki). Zapewniamy całodobowy transport zwłok, kompleksową obsługę, dostosowujemy się do wszelkich życzeń właścicieli.
3. Rybnik
Cmentarz dla zwierząt - Rybnik - ul. Majątkowa 42
4. k/Warszawy
Do otworzenia cmentarza dla zwierząt niezbędne są m.in. pozwolenia i opinie lokalnego Sanepidu, Inspektoratu Weterynarii oraz pozwolenie wydziału architektury.
Źródło artykułu:
wikipedia.pl
*****Uważam,że naszym braciom mniejszym należy się godny pochówek i specjalne cmentarze,to dobry pomysł.Utylizowanie psa którego się kocha,raczej nie jest na miejscu Ja moje dwa psiaki pochowałam w swoim ogrodzie,chciałam żeby byli blisko mnie...Godne miejsce znalazły w moim sercu i w pamięci...
*****
A jakie jest Wasze zdanie na powyższy temat