Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

adopcja psa

czyli aspekty prawne

adopcja psa

Postprzez klara_veritas » Pt gru 08, 06 11:49 am

mam dziwne pytanie... Otóż jak wiecie zapewne Serka przygarnęłam rok temu. Jednak nie spisałam z poprzednim właścicielem żadnej umowy adopcyjnej. Czy i po jakim czasie maksymalnie były właściciel moze nagle stwierdzić że chce Serka spowrotem? zawsze przecież przed sądem może stwierdzić ze dał mi go tylko na przechowanie...... A moze wystarczą jego maile i zeznania osób ktore były przy przekzaniu psa? czy w stosunku do zwierzęcia jest takie coś jak "prawo zasiedzenia" jesli tak to po jakim czasie? wiem że np w kilku stanach w USA prawo przwiduje ze zwierze które przebywa na terenie cżłowieka powyżej 72h automatycznie przechodzi pod opieke człowieka i staje sie on odpowiedzalny prawnie za nie.... a jak to jest w Polsce?

wiem, mam obsejse ale boję się ze on kiedys mi sie upomni o Cerberka....
Basia & Cerberek, czyli: "nieskazitelnie biały pies o urodzie młodego prosięcia" (zwany również Serkiem;) ) Obrazek

klara_veritas
Pomocny wiedzą: 3

Postprzez usiak_dw » Pt gru 08, 06 11:58 am

mysle ze nie powinnas sie tym martwic ale chetnie poslucham obiekcji innych czlonkow forum.

ale w takiej samej sytuacji bylyby pieski nierasowe! wlasciciel sprzedaje psiaka,bierze za to kase czasem spora a umowy sprzedazy nie ma. wiec po roku czasu ma sie upomniec ze to jego pies? ze ktos mu np go ukradl lub dal na przechowanie?

usiak_dw

Postprzez usiak_dw » Pt gru 08, 06 12:06 pm

ach jeszcze jedno:

Ustawa o psach niebezpiecznych
Rozdział 1.
Przepisy ogólne
Art 1.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
e) właścicielu - rozumie się osobę do której pies należy lub w której posiadaniu pies pozostaje lub pod której opieką pies się znajduje

usiak_dw

Postprzez JonSnow » Pt gru 08, 06 14:53 pm

Mógłby się upomieć, ale jeśli masz mejle i zeznania świadków sąd przyzna Ci rację, poza tym jeśli pies jest bezpapierowy, to przecież może być zupełnie inny pies, czyż nie :wink: :?:
Zstąpił z nieba Archanioł Gabryiel
Z mieczem w dłoni
I białym bullem u boku...

psi behawiorysta http://www.dobrypies.eu
JonSnow
Pomocny wiedzą: 5

Postprzez niezwyciężona » Pt gru 08, 06 15:44 pm

tak wogole to ptrzac chocby wedlug samego zachowania to nie jest to napewno ten sam pies :wink:
mysle ze ne ma czym sie martwic :D

niezwyciężona

Postprzez klara_veritas » Pt gru 08, 06 22:16 pm

niezwyciężona napisał(a):tak wogole to ptrzac chocby wedlug samego zachowania to nie jest to napewno ten sam pies :wink:
mysle ze ne ma czym sie martwic :D

JonSnow napisał(a):Mógłby się upomieć, ale jeśli masz mejle i zeznania świadków sąd przyzna Ci rację, poza tym jeśli pies jest bezpapierowy, to przecież może być zupełnie inny pies, czyż nie :wink: :?:

święte słowa... to faktycznie już nie ten sam pies ;) może trochę podobny :twisted:
Basia & Cerberek, czyli: "nieskazitelnie biały pies o urodzie młodego prosięcia" (zwany również Serkiem;) ) Obrazek

klara_veritas

Postprzez usiak_dw » So gru 09, 06 11:40 am

hehe podobny tylko troszke wiekszy :)

usiak_dw

Postprzez Mari » Pn lut 12, 07 21:12 pm

klara_veritas napisał(a):A moze wystarczą jego maile i zeznania osób ktore były przy przekzaniu psa?

zawsze lepiej spisać umowę, ale jeśli by mu się odwidziało to on musiałby udowodnić, że pies nadal jest jego

klara_veritas napisał(a):czy w stosunku do zwierzęcia jest takie coś jak "prawo zasiedzenia" jesli tak to po jakim czasie?

jest możliość zasiedzenia, ale dotyczy to posiadacza samoistnego - czyli nie w przypadku adopcji.
termin taki jak przy ruchomościach, o ile dobrze pamiętam 3 lata

usiak_dw napisał(a):Ustawa o psach niebezpiecznych

nie ma takiej ustawy!
w dodatku rozporządzenie, które zacytowałaś już nie obowiązuje...

Mari

Postprzez JonSnow » Pn lut 12, 07 23:26 pm

Bądźmy precyzyjni do końca: o właścicielu mowa jest w ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku z późniejszymi zmianami. Ustawa nadal obowiązuje.

Wykaz ras psów uznanych za agresywne ogłoszony w rozporządzeniu ministra MSWiA z grudnia 1998 został uchylony, ale rozporządzenie ministra MSWiA z kwietnia 2003 zawiera dokładnie ten sam wykaz ras (tylko z polskimi nazwami). Nie ma w nim za to mowy o trybie uzyskiwania zezwoleń na trzymanie psa takiej rasy.
Zstąpił z nieba Archanioł Gabryiel
Z mieczem w dłoni
I białym bullem u boku...

psi behawiorysta http://www.dobrypies.eu
JonSnow

Powrót do Temida radzi...